Tlačová správa: Hviezdoslav prvýkrát v jazzovej podobe

Až 100 rokov po smrti Pavla Országha Hviezdoslavova sa podarilo zhudobniť jeho sonety do jazzu.

„Rád experimentujem, ale popasovať sa s jazykom nášho najväčšieho básnika, ktorého poézia je pre mnohých iba témou školských lavíc, chcelo väčšiu odvahu,“ povedal František Báleš, ktorý zhudobnil 10 sonetov a so svojím ansámblom vydáva debutový album.

Presne 8. 11. 2021 uplynie 100 rokov od odchodu nášho velikána, a práve v tento deň sa v divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave, vrámci podujatia Hommage á Hvie100slav, uskutoční koncert, počas ktorého jazzové kvarteto uvedie do života svoje nové CD. „Pri vytvorení tohto cyklu ma inšpirovala čarovná zvukomalebnosť neexistujúcich slov ako čaropohár, krasopani či maľovidlá…,“ dodal Báleš.

Sonety vytvárajú v programe jeden celok, vďaka ktorému sa spolu s hudobníkmi a básnikom vydáte na nočnú cestu ku hviezdam. Začína sa pevne na zemi, no človek sa postupne odpútava od pozemských vecí a snaží sa dosiahnuť vesmírny nadhľad. Básnik ponúka návod, ako sa oslobodiť od strachu nie len zo životnej neistoty ale aj smrti ako takej.

„Našťastie moja babka je slovenčinárka, čo mi pomohlo pochopiť, o čom vlastne sonety sú,“ povedal spevák Matúš Uhliarik. Vďaka tomu pripravil pre FB stránku FrantisekBalesAnsambel krátky hviezdoslavovosko-slovenský slovník s prekladmi a vysvetlivkami.

Cyklus desatich piesní je vytvorený pre mužský hlas, vokálny ansámbel a jazzové kvarteto. Ponúka prienik bohatej harmónie, rytmov, melódií a improvizácií. Album vychádza vo vydavateľstve Hudobného Fondu – Musica Slovaca. Účinkujúci: František Báleš Ansámbel (Matúš Uhliarik spev, František Báleš klavír, Vladimír Máčaj kontrabas, Juraj Šušaník bicie nástroje a perkusie) a hostia (Mária Reháková flauta, Ondrej Juraši krídlovka, šesťčlenný vokálny ansámbel WAF band (Kristína Gotthardt, Jana Jakubíková, Adriana Čatlošová, Ján Pallo, Matúš Uhliarik, Jakub Kováč)).

Bratislava, 27.10.2021

František Báleš predstavuje Hviezdoslavove sonety

https://hudba.zoznam.sk/spravy/29-12-2021-frantisek-bales-ansambel-na-vianoce-predstavil-bezocivu-koledu-o-slepej-laske/

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *