Jazzová oslava Hviezdoslava

„Trúfalosť spojiť poéziu s hudbou, ktorá si myslím, ňou tak či tak je, ma sprevádza už niekoľko rokov. Krása týchto dvoch umeleckých oblastí mi pomáha udržať sa nad vodou nielen v súčasnosti, “ hovorí klavirista, skladateľ, aranžér a pedagóg František Báleš – autor projektu Básne múzické.

Na začiatku bola myšlienka zhudobniť poéziu významných slovenských a českých autorov pri príležitosti vzniku prvej Československej republiky.

Po uvedení projektu “Básne múzické“, ktorý v podobe malej koncertnej šnúry odznel v roku 2018 až 2019, prichádza klavirista František Báleš aj v tomto roku s ďalšími autorskými skladbami na texty významných básnikov.

So svojim ansámblom sa rozhodol osláviť poéziu Hviezdoslava, Smreka, Rúfusa, Kostru, Dilonga, Dianiškovej a ďalších. Aj keď sám autor projektu hovorí, že Hviezdoslav je hudbou ktorá nepotrebuje tóny, spojenie jeho poetického, z dnešného pohľadu zložitého jazyka s jazzovou hudbou je pre neho tou najväčšou výzvou. Niekoľko vybraných sonetov spojil s nepárnym metrom, farebnou harmóniou, rytmom, improvizáciami a slobodou, ktorú jazzový hudobný priestor ponúka.

Portál Moja kultúra, 26.10.2020

https://skjazz.sk/news/showNew/slovensko-frantisek-bales-quartets

 

 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *