Biografia

František Báleš, koncert v Esprite

František Báleš

Som hudobník, tvorca piesní na poetické texty, aranžér, pedagóg a milovník poézie. Na slovenskej hudobnej scéne aktívne pôsobím od roku 2005 ako jazzový klavirista.

V rokoch 1993 až 1999 som študoval som na Konzervatóriu v Bratislave a neskôr na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského. Tieto štúdiá vo mne vytvorili hlboký vzťah, obdiv a úctu k poznávaniu jazzovej (môžete sa stretnúť aj s tvarom „džezovej“)  a vážnej hudby všetkých období. Po skončení štúdií som začal spolupracovať s mnohými výraznými osobnosťami slovenského jazzu („džezu“). Vzniklo mnoho spoluprác, ktoré pretrvávajú dodnes. 

Od roku 2009 som vytvoril niekoľko vlastných koncertných, či hudobno vzdelávacích projektov, ktoré sú stále aktuálne v podobe autorskej tvorby, koncertov, prednášok, workshopov, nahrávok a ďalších aktivít, ktoré patria k životu jazzového hudobníka. To všetko je možné realizovať len s podporou skvelých ľudí, bez ktorých by moje predstavy a sny zostali nenaplnené. Aj vďaka nim bolo moje umelecké úsilie ocenené v marci 2022, keď som sa stal držiteľom prestížneho ocenenia Radio Head Awards v kategórii jazzová hudba. Vďaka pánu Bohu za množstvo týchto krásnych okolností…

Toto je nadpis

Život je ako jazz - je najlepší, keď improvizuješ.

George Gershwin

Diskografia

Albumy

Básne múzické

Hviezdoslavove Sonety

Hviezdoslavove sonety

Jazz pops up

Jazz Pops Up