František Báleš Ansámbel

František Báleš ansámbel

je zoskupenie hudobníkov a literárnych nadšencov v zostave Matúš Uhliarik spev, František Báleš klavír, Vladimír Máčaj kontrabas, Juraj Šušaník bicie nástroje, ktoré som založil v roku 2018 pri príležitosti stého výročia vzniku prvej Československej republiky. Mojim zámerom bolo autorskou tvorbou v osláviť mená významných básnikov oboch národov.

Do podoby piesní som zhudobnil diela Pavla Országha Hviezdoslava, Janka Kráľa, Jána Smreka, Rudolfa Dilonga, Jána Kostru, Milana Rúfusa, Janka Kráľa, Jaroslava Seiferta, Františka Hrubína, Jana Skácela a ďalších. Časť repertoáru ansámblu tvoria aj moje vlastné zhudobnené básnické prvotiny. S našim programom sme účinkovali na významných festivalových podujatiach na Slovensku i v zahraničí (One Day Jazz Festival, International Jazz Fetival Špania Dolina, Mikulášsky jazzový festival, Bratislavský organový festival, Literárny festival v Novom Sade a ďalšie).

Príležitostne spolupracujeme s ďalšími významnými osobnosťami z oblasti jazzu, klasickej hudby i umeleckého prednesu (Ondrej Juraši, Mária Reháková, Katarína Baarová, Vladimír Jedľovský, WAF band, Pressburg Saxophone Quartet a ďalší).

Našou snahou priniesť kvalitný umelecký zážitok nielen odbornému publiku, ale aj širšej verejnosti.

Radio Head Awards

Z našej doposiaľšej spolupráce vznikli dva oceňované CD albumy:

Sonety

– očarený magickým príbehom tzv. Hviezdnych sonetov Pavla Országha Hviezdoslava z roku 1886, som vytvoril cyklus piesní s rovnomenným názvom. Album vyšiel vo vydavateľstve Hudobného Fondu – Musica Slovaca, do života bol uvedený v deň stého výročia úmrtia najväčšieho slovenského básnika, 8. 11. 2021 v Divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave a získal prestížne ocenenie v ankete Radio Head Awards, ako najlepšia jazzová nahrávka roka.

Básne Múzické

– album tvoria piesne na texty básní mojich obľúbených autorov – Rudolfa Dilonga (Dráma na počiatku, Lodičky a lode), Janka Kráľa (Moja pieseň), Jána Kostru (Vzdych), Milana Rúfusa (Báseň o básni), Jána Smreka (Dnes milujem svoj deň) a Hviezdoslavove Krvavé sonety v prebásnení do angličtiny z pera Johna Minahanea – The Bloody Sonnets. Tento CD album vyšiel v januári 2023 v medzinárodne etablovanom vydavateľstve Hevhetia a 30. apríla 2023 získal cenu verejnosti v ankete Esprit Jazz Awards.

Jazz Pops Up

– svetoznáme melódie v originálnych aranžmánoch, ušitých na mieru pre zostavu v zložení Hannah Mae Brighton spev, Matúš Uhliarik spev, Terézia Froncová spev, František Báleš klavír a aranžmány, Vladimír Máčaj kontrabas a Juraj Šušaník bicie nástroje. Projekt vznikol v roku 2009 s cieľom predstaviť poslucháčom pestré možnosti hudby v spojení s hitmi, ktoré pozná celý svet.

Kapela s úspechom absolvovala množstvo vystúpení na Slovensku i v zahraničí. Svoj program uviedla na festivalových podujatiach, verejných koncertoch a svojou kultivovanou interpretáciou spríjemnila nejeden spoločenský, či firemný večierok.

V sezóne 2013 – 2014 absolvovala sériu pravidelných večerných koncertov pre spoločnosť Arosa vo Viedni. Vystúpenia zostavy Jazz Pops Up sú sprevádzané pútavým slovom, ktoré uvádza poslucháčov do príbehov jednotlivých piesní. Hity od Beatles, Stinga, Depeche Mode, Queen, Nirvany, Michaela Jacksona, Ricka Astleyho a mnohých ďalších hviezd pop music vyšli v štýle latinsko amerických rytmov, swingu, bluesových balád, či funky music na dvoch albumoch – „Jazz Pops Up“ (2012) a „Hits In Blue (2014). Repertoár zostavy Jazz Pops Up tvoria aj melódie rôznych európskych národov a slovenské ľudové piesne ako napr. Páslo dievča pávy, Oči oči čierne oči a ďalšie, v jazzovom šate.

Hudba a slovo mali vždy k sebe blízko. Jedno dopĺňa druhé alebo spolu koexistujú v symbióze ako rovnocenný partneri. Doprevádzajú človeka od jeho zrodu až po jeho posledné kroky. Vládcom slúžia ako mocný manipulačný prostriedok, obyčajnému človeku pre jeho potešenie či hľadačom pravdy a umelcom pri odkrytí duše a vyjadrení svojho vnútra.
Tam kde slovo nestačí, nastúpi hudba aby vypovedala nevypovedateľné....